AB'nin "İlham Verenler" Listesinin Başında Özlem Türeci ve Uğur Şahin Yer Aldı

Avrupa Birliği'nin 2021 yılı için hazırladığı ilham verenler listesinin en başında Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin yer aldı.

Avrupa Birliği'nin (AB) 2021 yılı için hazırladığı ilham veren olaylar listesinin en başında yeni tip koronavirüs Kovid-19'a karşı aşı geliştiren BioNTech firmasının kurucuları Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin yer aldı.

AB'nin 2021 için hazırladığı ilham verici etkinlikler listesi Avrupa Komisyonu tarafından sosyal medya üzerinden yayınlandı. Listenin ilk sırasında “Bilimin Gücü” başlığıyla Covid-19 aşısı geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in kurucuları Türk bilim insanları Uğur Şahin ile Özlem Türeci yer aldı. AB Komisyonu tarafından Türeci ve Şahin koronavirüs aşısı geliştirerek milyonlarca insanın hayatını kurtardığı için Liyakat Nişanı ile ödüllendirildiği hatırlatılarak, "herkes için ilham verici" ifadeleri kullanıldı.

2021 yılının tüm zorluklara rağmen ilham verici dayanışma, liyakat ve umut hikayelerine sahne olduğunu aktaran Komisyon, COVAX programı ile AB ülkeleri tarafından düşük ve orta gelirli ülkelerle 350 milyon doz aşı paylaşımını ise listenin ikinci sırasında “Dayanışmanın Gücü” başlığıyla paylaştı. Listenin üçüncü sırasında ise “Fikirlerin Gücü” başlıklı Avrupa'nın Geleceği Konferansı'nın başlatılmasına yer verildi. Listede ayrıca yeşil dönüşüme dikkat çekmek için Avrupa'yı dolaşan tren, Erasmus+ programının 35. yıldönümü nedeniyle 2 euro madeni paranın yeni tasarımı, İtalyan atlet Beatrice Vio'nun Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanması ve 2 yeni Galileo uydusunun uzaya gönderilmesi yer aldı.Kaynak: Haber Global