Apple, Dünyanın İlk 3 Trilyon Dolarlık Şirketi Oldu

Apple bugün, şirketin tüm hisselerinin toplam değeri olan piyasa değerine dayalı olarak dünyanın ilk 3 trilyon dolarlık şirketi oldu.

Bu dönüm noktası, Apple’ın hisse senedi fiyatının geçen yıl yüzde 40’ın üzerine çıkmasından sonra geldi.

3 trilyon dolarlık şirket: Apple

Apple’ın hisse senedi fiyatı 182.86 dolara ulaşarak elde ettiği etkileyici başarı, şirketin 2 trilyon dolarlık bir şirket haline gelmesinden sadece 16 ay sonra ve Apple’ın 1 trilyon dolara ulaşmasından üç buçuk yıldan kısa bir süre sonra geldi.

Uzaktan daha fazla insan çalıştığı, öğrendiği ve evden başkalarıyla bağlantı kurduğu için ürünleri ve hizmetleri yüksek talep gördüğü için pandeminin başlangıcından bu yana güçlü kazanç sonuçları bildirdi. Şirketin gelirinin mevcut çeyrekte 118 milyar doları aşması ve bir yıl önce kırdığı 111,4 milyar dolarlık tüm zamanların üç aylık rekorunu aşması bekleniyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Apple 2018’de 1 trilyon dolara ulaştığında çalışanlarla paylaştığı bir notta, bu başarının “şirket başarısının en önemli ölçüsü olmadığını” söyledi ve finansal getirilerin yalnızca Apple’ın inovasyonunun bir sonucu olduğunu belirtmişti.

Apple, trilyon dolarlık kulüpteki tek şirket değil; Amazon, Google’ın ana şirketi Alphabet, Microsoft ve Tesla’nın 1 trilyon doları aşan piyasa değeri var. Facebook’un ana şirketi Meta , Haziran ayında 1 trilyon dolarlık dönüm noktasını aştı, ancak şu anda bunun altında oturuyor.

Bu yıl Apple’dan beklenen cihazlar arasında en az beş yeni model Mac, kablosuz şarj desteği ile yeniden tasarlanan iPad Pro, Apple Watch’un daha sağlam bir versiyonu, ikinci nesil AirPods Pro ve bir AR/VR kulaklık yer alıyor.


Kaynak: ShiftDelete.Net