İngilizce Seviyeleri

İngilizce seviyeleri nelerdir?


A1 İngilizce Seviyesi – Başlangıç (Beginner)

A1 seviye İngilizce, İngilizcede öğrenilen temel bilgileri ve konuları ifade etmektedir. A1 seviyesi, çoğu zaman başlangıç veya beginner düzeyi olarak ifade edilir. İngilizce öğrenmeye başlanılan temel seviye A1 seviyesidir. Oldukça temel düzeyde bir dil seviyesidir.

A1 İngilizce seviyesinde basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumları ifade edebilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek ,alışveriş yapmak gibi konularda İngilizce dilini kullanabilirsiniz.

A2 İngilizce Seviyesi – Temel (Elementary)

A2 İngilizce seviyesi, başlangıç üzeri, temel seviye İngilizce bilgisini ifade eder. A2 İngilizce seviyesinde basit günlük konuşma diyaloglarını, basit cümleler kurmayı gerçekleştirebilirsiniz.

A2 İngilizce seviyesi, yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılmayacaksa, birçok şirket için minimum işe alım seviyesidir.

B1 İngilizce Seviyesi – Orta (Intermediate)

B1 seviye İngilizce, temel dil bilgisi konularının yanı sıra en çok kullanılan kelimeleri öğrendiğiniz ve kullandığınız seviyedir. Ardından günlük hayatta sıkça kullanacağınız işinize yarayacak yeni dil bilgisi kurallarını öğrenirsiniz.

Boş vaktinizde, okulda, işte ve aile ortamında sıklıkla karşılaştığınız konuşmaların ana konusunu anlayabilirsiniz ayrıca konuşabilirsiniz.Ana dili İngilizce konuşulan bir ülkeye gittiğinde birçok durumla iletişim kurabilirsiniz. Kişisel ilgi alanı, ailevi konular hakkında fikrinizi belirtecek basit cümleler oluşturabilirsiniz. Tecrübelerinizi ve geçmişte yaşadığınız olayları, hayallerinizi ve hedeflernizi anlatabilirsiniz.

B2 İngilizce Seviyesi – Orta Üstü Seviyesi (Upper Intermediate)

B2 seviyesi İngilizce, çoğu dil bilgisi konusuna hakim olduğunuz ve kelime bilginizin ve gramerinizin birçok alanda konuşmak için yeterli hale geldiği noktadır. Aynı şekilde konuşma ve dinleme yetenekleriniz de diğer insanlarla iletişim kurabileceğiniz seviyeye gelir.

Kendi alanınızın teknik detayların da olduğu somut ve soyut konular hakkındaki metinleri okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Anadili İngilizce olan kişilerle, iki tarafın da zorlanmayacağı, nispeten akıcı olacak şekilde iletişim kurabilirsiniz. Herhangi bir konu hakkında avantajları ve dezavantajları açık ve anlaşılabilir bir şekilde metinler yazabilirsiniz.

C1 İngilizce Seviyesi – İleri (Advanced)

İngilizce C1 seviyesinde dil bilgisi konularına hakim ve geniş bir kelime dağarcığına sahip olursunuz. Konuşma ve karşınızdakini anlamak konusunda sorun yaşamazsınız. Akademik ve profesyonel dilde konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Zor konularla ilgili uzun metinleri,makaleler, okuyabilir ve tam olarak kavrayabilirsiniz. Rahat bir şekilde kendini akıcı ve anlık olarak ifade edebilirsiniz. Dili profesyonel, akademik ve sosyal amaçlarla esnek bir şekilde kullanabilirsiniz. Zor konular hakkında bağlaçların, karışık cümlelerin bulunduğu zor cümleleri doğru bir şekilde kurabilir ,kalın kitaplar okuyabilirsiniz.

C2 İngilizce Seviyesi – Anadil Seviyesi (Proficient)

C2 seviyesi İngilizce, herhangi bir sorun yaşamadan cümleleri okuyup anlayabildiğiniz en üst seviyedir.Anadili seviyesidir. Neredeyse kusursuz bir şekilde insanlarla anadiliniz gibi iletişime geçebilirsiniz ve rahatlıkla konuşabilirsiniz.

Okuduğunuz ve duyduğunuz her şeyi tam olarak anlayabilirsiniz. Sözlü ve yazılı tüm bilgileri özetleyebilir ve baştan yazabilirsiniz. Kendini anlık, akıcı ve net bir şekilde ifade edebilirsiniz.