Old Money 101: Çabasız zengin görünümüne nasıl sahip olursunuz? / How do you get the effortlessly rich look?

Günümüz sosyal medyasında çokça karşılaştığımız Old Money stilini birlikte inceleyelim.

Moda her ne kadar akış içinde olsa da bir stil var ki yıllar geçse de güncelliğini kaybetmiyor hatta şu an Y2K stili endeksli gelişen moda endüstrisinde bile, ikonik parçalarıyla canlılığını ve popülerliğini günümüzde korumaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde sosyal medyada çokça karşımıza çıkan Old Money stilini ve olmazsa olmazlarını ele alacağız.

“Old Money” Nedir?

Old Money, literatürdeki anlamına baktığımızda servetini yüksek üst sınıf ailelerden almış ve zenginliklerini birden fazla nesil boyunca koruyabilen zenginlerin sosyal sınıfını tanımlar. Bunu baz alacak olursak; Old Money stili de bu üst segment yaşamın getirdiği lüks ve zevkler baz alınarak ortaya çıkmış bir stildir. Oldukça sofistike ve geleneksel bir görünüm sunan bu stil, lüks ve zenginliği vurgulayan ama abartıdan kaçınan bir tarzı benimser.

-Old Money stili sade, şık, fazla dekolteden uzak parçaları kapsar.

-Kıyafetlerin çoğunda logo tercih edilmez (edilirse de küçük logolu / monogramlı parçalar tercih edilir.)

- Old money estetiğinde renk paleti genellikle doğal tonlar, toprak tonları, derin yeşiller ve bordo gibi zengin tonlarla sınırlıdır. Parlak, neon ve canlı renklerden kaçınılır.

-Üst segment insanların, kendilerine göre bir stil anlayışı vardır. Bundan dolayı sezonluk trend parçalar yerine zamansız parçalara yatırım yaparlar.

-Bu stil aynı zamanda sürdürülebilirlik ile de yakın alakalıdır.

Old Money Stilinin İmza Parçaları:

1.1  Blazer: Blazer, kuşkusuz bu stilin imza parçalarından biridir. Hem şık hem rahat bir biçimde kombinleyebileceğiniz bu parçayı daha vintage bir görünüme getirmek için daha uzun ve bol kesimli blazer ceketleri tercih edebilirsiniz.

1.2  Binici Çizmeleri: Binici çizmeleri çoğu old Money görünüşünüze en rahat şekilde uyabilecek ayakkabılardan biridir.


1.3  Tercihen Beyaz Tenis Kıyafetleri: Yukarda old Money estetiğinin üst segment kişilerin hayat tarzıyla paralel olduğundan bahsetmiştim.  zengin kesimin çokça tercih ettiği tenis sporu ve kıyafetleri de bu imza parçalar listesinde yerini alıyor.

https://www.instagram.com/p/Cri_JdaJSti/?utm_source=ig_web_copy_link


1.4  Polo Gömlekler ve Tişörtler: Özellikle Ralp Lauren ile hayatımıza giren polo yaka gömlekler ve tişörtler zamansız kesimi ve cinsiyetsiz tavrı ile zaman içinde bu stilin olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelmiştir.


Old Money Markalar:

Old Money Stiline uygun markalara baktığımızda;

-Ralph Lauren, klasik ve sade tasarımları ile old money estetiğini yansıtan özellikle polo kazakları ve blazer ceketleriyle bilinir.

- Brooks Brothers: 1818 yılında kurulan Brooks Brothers, oldukça köklü bir moda markasıdır. Markanın Amerikan kültüründeki önemi ve sade tasarımları old money estetiğiyle örtüşmektedir.


- J. Press: 1902 yılında kurulan J. Press, Ivy League stiline olan katkılarıyla tanınır. Markanın sade tasarımları ve kaliteli malzemeleri old money stiline uygundur.

- Barbour: 1894 yılında kurulan Barbour, kaliteli yağmurlukları ve sade tasarımlarıyla old money stiline uygun bir markadır.


- Hermes: Hermes özellikle Kelly ve Birkin modellerinin doğal tonlarındaki çantalarıyla Old Money stilinin yapıtaşı olmaktadır.


Bu markaların yanı sıra, oldukça kaliteli ve sade, büyük logolardan uzak tasarımlarıyla dikkat çeken diğer markalar da old money stiliyle uyumlu olabilir. Ancak old money estetiğinde markanın köklü bir geçmişi ve prestiji de oldukça önemlidir.

Old Money’de Aksesuar Kullanımı:

Old Money stili, sadeliği, kaliteyi ve zerafeti yansıtan bir tarz olduğu için mücevher ve saat gibi aksesuarlarda da benzer bir estetik tercih edilir. Tercihen altın, cilt alt tonuna göre bazı zamanlarda silver takılar ön plana çıkar.

Jaeger le coultre - reverso 

Cartier-Love ring

Van Cleef Necklace

Son olarak; Old Money estetiğini en güzel taşıyan ve imza görünüşlere sahip olan ünlülere baktığımızda geçmişte özellikle Prenses Diana’yı görürken günümüzde ise son dönemde geçirdiği stil değişimi ve geçtiğimiz haftalarda yaptığı “royalty” temalı düğünüyle Sofia Richie’den bahsedebiliriz.


https://www.instagram.com/p/CrQggdYrbaA/

https://www.instagram.com/p/CrOND6RNM5F/

https://www.instagram.com/p/CgVLVDJD-71/


Old Money 101: How do you get the effortlessly rich look? / How do you get the effortlessly rich look?

Although fashion is in flux, there is a style that does not lose its relevance even after years, on the contrary, it continues to maintain its vitality and popularity today with its iconic pieces in the fashion industry, which is currently developing indexed to the Y2K style. We will discuss the Old Money style and its must-haves, which we have seen a lot on social media especially recently.

What is "Old Money"?

Old Money, when we look at its meaning in the literature, defines the social class of rich people who have received their wealth from high upper class families and who could maintain their wealth for more than one generation. If we look at this as a basis; Old Money style is a style that has emerged based on the luxuries and tastes brought by this upper segment life. Offering a very sophisticated and traditional look, this style adopts a style that emphasizes luxury and wealth but avoids exaggeration.


-Old Money style includes simple, elegant, low-cut pieces.

-Logos are not preferred on most of the clothes (if they are, pieces with small logos / monograms are preferred).

- The color palette in the old money aesthetic is usually limited to natural tones, earth tones, deep greens and rich hues such as burgundy. Bright, neon and vibrant colors are avoided.

-Upper segment people have their own sense of style. Therefore, they invest in timeless pieces rather than seasonal trendy pieces.

-This style is also closely related to sustainability.

Signature Pieces of Old Money Style:

1.1 Blazer: The blazer is undoubtedly one of the signature pieces of this style. You can choose longer and loose-fitting blazer jackets to bring a more vintage look to this piece, which you can combine both stylishly and comfortably.


1.2 Riding Boots: Riding boots are one of the most comfortable shoes that can fit most of your old Money looks.


1.3 Tennis Attire, Preferably White: I mentioned above that Old Money aesthetics are in line with the lifestyle of the upper segment. Tennis, a sport that is preferred by the wealthy, is also on this list of signature pieces.

https://www.instagram.com/p/Cri_JdaJSti/?utm_source=ig_web_copy_link

1.4 Polo Shirts and T-shirts: Polo shirts and t-shirts, which entered our lives especially with Ralp Lauren, have become one of the must-have pieces of this style over time with their timeless cut and genderless attitude.

Old Money Brands:

When we look at the brands suitable for Old Money Style;

-Ralph Lauren, known especially for its polo sweaters and blazer jackets that reflect the old money aesthetic with its simple and simple designs.

- Brooks Brothers: Founded in 1818, Brooks Brothers is a well-established fashion brand. The brand's importance in American culture and its simple designs overlap with the old money aesthetic.

- J. Press: Founded in 1902, J. Press is known for its contributions to Ivy League style. The brand's simple designs and quality materials are in line with the old money style.

- Barbour: Founded in 1894, Barbour is a brand that fits the old money style with its quality raincoats and simple designs.

- Hermes: Hermes is the cornerstone of the old money style, especially with its bags in the natural tones of the Kelly and Birkin models.

In addition to these brands, other brands that attract attention with their very high quality and simple designs, away from big logos, can also be compatible with the old money style. However, the brand's deep-rooted history and prestige are also very important in the old money aesthetic.


Use of Accessories in Old Money:

Since the Old Money style is a style that reflects simplicity, quality and elegance, a similar aesthetic is preferred in accessories such as jewelry and watches. Preferably, silver jewelry sometimes comes to the forefront according to the golden skin undertone.

Finally, when we look at the celebrities who carry the Old Money aesthetic most beautifully and have signature looks, we can especially see Princess Diana in the past, while today we can talk about Sophia Richie with her recent style change and her "royalty" themed wedding in recent weeks.


https://www.instagram.com/p/CrQggdYrbaA/

https://www.instagram.com/p/CrOND6RNM5F/

https://www.instagram.com/p/CgVLVDJD-71/