Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Araştırmalarım sonucu fark ettim ki aslında iç mekan tasarımları psikolojimizi olumlu ve olumsuz yönde fazlası ile etkiliyor.

Üniversite hazırlık dönemlerimde öğretmenimiz bizlerden mesleğimizle alakalı birer konu belirlememizi ve bunu sınıfta sunmamızı istemişti. Psikolog bir ablanın iç mimar kardeşi olarak 'renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini' araştırdım. Gerek ablamdan destek alarak gerekse makaleler ve dergiler karıştırarak araştırmamı tamamladım. Araştırmalarım sonucu fark ettim ki aslında iç mekan tasarımları psikolojimizi olumlu ve olumsuz yönde fazlası ile etkiliyor. Bu durumda en etkin rolü oynayan ise renkler. Şimdi sizlere renkler ve bizleri nasıl etkiledikleri hakkındaki görüşlerimi paylaşmak isterim.


Farkında olmasak da bir mekana girdiğimiz anda ilgimizi en çok renkler çeker. Kimi zaman gözümüzü yorar kimi zaman ise ruhumuzu dinlendirir. Her bir rengi ayrı ayrı ele alıp açıklamak gerekirse yemek sektörlerinin vazgeçilmezi olan 'kırmızı' ile başlangıcımızı yapabiliriz.

Kırmızının açlığı tetikleyici ve iştah açıcı bir özelliği olması sebebi iledir ki restaurantlarda çok sık tercih edilir. Hatta yalnızca mekanlarda değil yemek sektörlerinin logolarında bile kırmızı rengi oldukça fazla görmek mümkündür. Evlerde ise tercih edildiği bölgelerde dinamizmi arttırarak canlı bir etki yaratır. Fakat fazla kullanımı baş ağrısı yaratabileceği sebebi ile çok önerilmez.

Beyaz renk kullanıldığı ortamlarda insanlara dinginlik ve huzur vermesi ile bilinir. Ruhu dinlendirir. Ayrıca ışığı en iyi yansıtan renkler arasındadır. Otel odalarının duvarlarında ağırlıklı olarak beyaz renk seçilmesinin temel sebebi aslında budur. Misafirlere huzurlu ve ferah bir mekan sunabilmek. Bunun yanı sıra beyaz, evlerde de oldukça sık tercih edilen bir renktir. Hem minimalist hem de dinlendirici bir etki yaratabildiği için bireyler beyaz rengi iç mekanlarda kullanmaktan çekinmezler.