Ruhların Dans Ettiği Yer: KUZEY IŞIKLARI

Şimdi sıra sizde! Hayal etmesi sizi deli gibi heyecanlandıran, içinde bulunduğunuz sıkışmış durumdan sizleri çekip çıkarabilecek yer neresi?


Kaynak: Pinterest

Diyelim ki şu an çok sıkışmış ve içinden çıkamayacağınız bir hal içerisindesiniz. Belki de tek istediğiniz huzur bulabileceğiniz, iç sıkıntınızın tamamen sona ereceği bir yere gitmek ve oranın keyfini tüm kalbinizle, mutlulukla çıkarmaktır. Şimdi sorun kendinize, kendinizi sıkışmış ve mutsuz hissettiğinizde huzur bulmayı umduğunuz ve sizi deli gibi heyecanlandırıp, mutlu edebilecek yer neresi?

Bundan üç sene önce içimin sıkıldığı, enerjimin son derece düşük olduğu bir günde odamda en sevdiğim şarkıyı açıp, gözlerimi de kapatıp hayal etmeye başladım. Şu an buradan çıksam, hatta keşke ışınlansam, görmeyi istediğim bütün sıkıntımı yok edecek yer neresi olur diye kendime sordum. Önce deniz kenarında olduğumu ve dalgaların hem kulağımda hem de gözlerimde oluşturacağı hipnoz edici etkisini düşündüm ama içimdeki hisleri yok etmek için yeterli olmadı maalesef. Sonra kendimi bir gece vakti, yere bağdaş kurup oturmuş ve kafamı yukarı kaldırıp gökyüzündeki yıldızları hayal ederken buldum. Yıldızları takip ederken aldığım her bir nefes içimdeki sıkıntıyı yavaş yavaş yok ediyordu sanki. Hayalimi oluşturmaya başladığım andan itibaren kalp atışlarımın hızlandığını hissedebiliyordum. Hayalimde gördüğüm her bir yıldızın parlaklığı, irili ufaklı halleri, bizden acaba ne kadar uzaktalar diye düşüncelere dalmam ve ardından yıldızların üzerine eklenen rengarenk parlak ışıklar… Bunlar etkileyici Kuzey Işıkları’ydı. Gözlerimi açar açmaz elimi telefonuma uzatıp, arama motoruna Kuzey Işıkları yazmamla başladı heyecanım aslında. Artık her sıkışmış ve mutsuz hissettiğimde oraya gidiyordum hayallerimde.

Kaynak: Pinterest
Astronomi bilimi açısından Güneş’te meydana gelen fırtınaların uzaya yaydıkları yüklü parçacıklarla Dünya’nın manyetik alanının etkileşimi sonucu bu etkileyici ışıklar meydana geliyor. Kuzey Işıkları’na Aurora da deniyor.

Aurora, Roma mitolojisinde Şafak Tanrıçası, Yunan mitolojisinde ise gül parmaklı Eos olarak geçiyor. Kuzey ve Güney kutup noktalarından Auroraları gözlemleyebilme fırsatına sahibiz.

Kaynak: Pinterest

Orta Çağ’da ise Kuzey Işıkları’nın Tanrı’dan gelen işaretler olduğuna inanılırmış ve hatta o dönemin halkı bu etkileyici ışıklara “Ruhların Dansı” adını vermiş. Gerçekten de renklerin oluşturdukları ahenk, şekiller sanki kendine uygun bedeni gökyüzünde aramaya çıkmış bir ruh gibi, kendini rüzgâra kaptırmış yavaş yavaş dans ediyor.

Kaynak: Pinterest

Auroralar çarpıştıkları atomlara ve karşı karşıya geldikleri yüksekliklere bağlı olarak gökyüzünde bizler için inanılmaz bir renk şöleni oluşturuyorlar.

Kaynak: Pinterest

Bu etkileyici, ilham veren ve benim kalbimi fazlasıyla hızlandıran ışıkları canlı canlı görmek isterseniz Svalbard, Norveç; Kakslauttanen, Finlandiya; Jukkasjärvi, İsveç; Reykjavik, İzlanda; Kanada‘nın Kuzey Bölgeleri; İskoçya, Birleşik Krallık ‘ı ziyaret edebilirsiniz. Hatta Jukkasjärvi Köyü’nde bulunan bir buz otelinde kalarak bu ışıkları hem zihninizde, hem de ruhunuzda ölümsüz hale getirebilirsiniz.

Kaynak: Pinterest

Tüm bu resimlere bakarken bile kendimi o kadar huzurlu, heyecanlı ve mutlu hissettim ki! Hayallerimde de olduğu gibi Norveç’e, Kakslauttanen’e gidip, yere oturup bağdaş kurarak gökyüzünde süzülen “Ruhların Dansı”nı izleyeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Kaynak: Pinterest

Şimdi sıra sizde! Hayal etmesi bile sizi deli gibi heyecanlandıran ve içinde bulunduğunuz sıkışmış durumdan sizleri çekip çıkarabilecek yer neresi? Hemen şu an gözlerinizi kapatın ve hayal edin! Eğer o huzurlu yeri bulduysanız, asla unutmayın! Gün içerisinde her enerjiniz düştüğünde, her mutsuzluğa kapıldığınızda bu yeri hatırlayın ve kalbinizin hızla atmasına, içinizin mutluluk ve enerji ile dolmasına izin verin!

Hayallerinizle huzuru bulduğunuz ve onları gerçekleştirebilme umudu ile yaşayacağınız sağlıklı günler dilerim!