The Gifted - İzlemeli miyim? #13

Mutantların dünyasına hoş geldiniz! İnceleme için sizleri içeriye alalım.

Tür: Dram, Aksiyon, Fantastik, Bilimkurgu
Durum: Bitti
Yayıncı: FOX
Başlangıç: Ekim, 2017
Bölüm Sayısı: 29 (1. Sezon: 13, 2. Sezon: 16)
IMDb: 7.5/10
Bize Göre: 6.4/10

The Gifted, X-Men evreniyle aynı örgüye sahip bir dizi. Hatta X-Men'den sonrasını anlatıyor desek yanlış olmaz. Dizide bolca X-Men göndermeleri mevcut. Mutant Kardeşliği ve X-Men'in ortadan kayboluşu hakkında diyaloglar bile var. Ve siz de ne olmuş diye merak ediyorsunuz fakat etmeyin, çünkü dizi bunu açıklamadan final yapıyor. X-Men filmlerinin de yönetmeni olan Bryan Singer, The Gifted'ın Pilot bölümünü yönetti bu nedenle beklentinizi yükseltebilirsiniz fakat sizde Wolverine, Jean Grey, Cyclops veya Gambit olmadan X-Men mi olur diyenlerden misiniz? Öyleyse çok haklısınız çünkü olmaz!

Dizide, birbirlerinin üzerine arabalar fırlatan mutantlar, göz alıcı süper güç şovları görmeyi beklemeyin. The Gifted’ın görsellik veya efektlerden yoksun olduğunu söylemek de doğru olmaz fakat, X-Men filmleriyle karşılaştırıldığında fazlasıyla az olduğunu söyleyebiliriz. Efektler ne iyi ne de göz kanatıyor. Fakat hikayeyi anlatmak için yeterli.
Bir diğer konuysa mutantlarımız pek de süper değiller. Burada şunu hatırlatmakta fayda var ki, X-Men hikayelerinde dövüşürken gördüğümüz, Cyclops, Wolverine gibi mutantlar üst seviye güçlere sahip mutantlardır. Fakat Marvel evrenindeki mutantların pek çoğu dövüş sırasında işe yarayacak güçlere sahip değil. Özetle diziden, Marvel filmlerinden aşina olduğumuz süper kahraman aksiyonunu ve görselliği beklemeyin.

Oyunculuklar genel olarak baktığınızda ortalama seviyede. Maalesef zaman zaman klişe diyaloglar ve uzun bakışma sahneleriyle karşılaşabiliyorsunuz ve tabii ki her dizinin olmazsa olmazı, sinir bozucu karakterler burada da var! Gelelim dizinin konusuna.
Kısacası The Gifted, bir ailenin, çocuklarının mutant güçleri olduğunu öğrenince bir anda değişen hayatlarını anlatıyor. X-Men'in olmadığı bu dünyada devlet, mutantları avlamak için özel bir birlik kurmuştur ve dizinin konusu biraz klişe olan “süper insanları avlayan ajanlar vs kaçak mutantlar” olarak devam eder. Konu klişe olsa da bölümlerin sürükleyiciliği başarılı çünkü verilmek istenen alt metin tüm orduları yok edebilecek süper insanlar yerine, bizleri mutantların güvensizlik ve korkuyla dolu dünyasına sokuyor. Mutantlara karşı olan ön yargı, nefret, ırkçılık, ve korku fazlasıyla hissedilirken, bir ait olma çabasını izliyorsunuz aslında. Tam bu noktada da X-Men tarafından kurulan Mutant Yeraltı isimli örgüt, zor durumdaki mutantları kurtarmak ve korumak için hükümetin dikkatini çekince olaylar hızlıca gelişmeye başlar. Bana göre dizinin en büyük eksilerinden birisiyse “ya bunu nasıl saklarsın benden aileyiz biz” muhabbetini çokça tekrar etmişler, bir yerden sonra “yeter artık” diyorsunuz.


Eğer siz de The Gifted'ı izlediyseniz veya izlemeden önce sorularınız varsa yorumlarda buluşalım :)