TYT ve AYT Baraj Puanları Kaldırıldı

YÖK, ön lisans ve lisans programlarının tercihte 150-180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasını kaldırdığını duyurdu.


YÖK'ün aldığı yeni kararlara göre, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.


HANGİ ADAYLARIN TYT VE AYT SINAV PUANI NASIL HESAPLANACAK?

TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır.


BAZI PROGRAMLARDAKİ BAŞARI SIRASI KOŞULU İLE DEVAM EDECEK

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için başarı sırası koşulu devam edecek.


SINAV SÜRESİ UZATILDI

Temel Yeterlilik Sınavının 135 dakika olan sınav süresi, 165 dakika olarak belirlendi.


Kaynak: Hürriyet