Typelish

 • Typelish Nedir?

  Typelish tamamen ücretsiz ve gönüllülük esasına dayanan bir platformdur. Typelish düşünce ve fikir özgürlüğünü savunan özgür bir platformdur. Yani herhangi bir konu veya kelime kısıtlaması olmaksızın yazılarınızı özgürce yükleyebilirsiniz. Typelish yazdığınız yazıları saklar ve “yazıyorum ama ya silinirse?” diye düşünmenize gerek kalmaz. Üzerinden yıllar geçse de yazılarınıza ulaşabilir, ilk ve son yazınız arasındaki gelişmeyi rahatlıkla görebilirsiniz. Typelish kendini geliştiren bir platformdur. Her güncellemeyle yeni özellikler eklenirken aynı zamanda alanında uzman tasarım ekibi sayesinde teknik hataları ve tasarım trendlerini düşünmenize gerek kalmaz. Typelish CV’nizi güçlendirir. Yazmış olduğunuz yazılar CV’nize ekleyebileceğiniz yeni bir madde demektir. Aynı zamanda Typelish katılımcılarına makale yazma, araştırma teknikleri, yayıncılık ve kurgu becerileri, sorumluluk bilinci, dilin doğru ve akıcı kullanımı gibi özellikler katmayı amaçlar.

 • What is Typelish?

  Typelish is a completely free and voluntary platform. Typelish is a free platform that support freedom of thought and opinion. So, you can download your articles freely without any topic or word restrictions. Typelish saves the articles that you have written and you don’t need to be worry about your articles being deleted or not. Even after many years, you can reach your articles and easily observe the progress between your first and last articles. Typelish is a self-developed platform. While adding new features with each update, you do not need to think about technical mistakes and design trends thanks to the expert design team. Typelish strengthens your CV. The articles you have written means a new contribution that you can add to your CV. It also aims to contribute Typelish participants giving some features such as formal writing ability, research techniques, publishing and editing skills, responsibility awareness and fluent use of language.

 • Neden Typelish Okumalıyım?

  Typelish politikadan sanata her türlü konuyu okuyup hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bağımsız ve güvenilir bir platformdur. Yalan haberlere karşı izlediğimiz politika sayesinde “tık tuzağı” haberlerle karşılaşmayacağınızı garanti ederiz. Typelish ekibi olarak gelişime önem veriyoruz. Bu doğrultuda okuyucuların da yazılarımıza yorum yaparak bu sürece dahil olmalarına imkan tanıyor ve interaktif bir platform oluşturmayı hedefliyoruz.

 • Why should I read Typelish

  Typelish is an independent and reliable platform where you can read and learn all kinds of topics from politics to art. Thanks to our policy against false news, we guarantee that you will not encounter "click bait" news. As Typelish team, we attach importance to development. In this regard, we allow readers to participate in this process by commenting on our articles and aim to create an interactive platform.